>>
>>
מהיום הכוח לבחור את גבול פוליסת האחריות המקצועית עובר לידיים של מנהלי התיקים

מהיום הכוח לבחור את גבול פוליסת האחריות המקצועית עובר לידיים של מנהלי התיקים

מהפכה בביטוחי אחריות מקצועית לגופים פיננסיים. ועדת הכספים בכנסת אישרה ביום 9.11.21 את התקנות החדשות המגלמות הקלות בביטוחי אחריות מקצועית לחברות ניהול תיקי השקעות, חברות שיווק השקעות וייעוץ השקעות. המשמעות: מנהלי התיקים יקבעו בעצמם את גבול פוליסת האחריות המקצועית.

התקנות החדשות מחליפות את תקנות הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות (הון עצמי וביטוח).  עפ"י התקנות החדשות מועבר שיקול הדעת בנוגע לסוגי הבטוחות וסכומן לבעל הרישיון, ובתאגיד מורשה לדירקטוריון. 

ועדת הכספים החליטה להחליף את התקנות שהיו קיימות עד היום, לפיהן הייתה קיימת חובה לעריכת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית בסכומי ביטוח מוגדרים וקבועים.  כעת, התקנות החדשות מאפשרות לבעלי הרישיון שיקול דעת לגבי סוג כרית הביטחון שתועמד ע"י בעל הרישיון מבין החלופות – פיקדון, ערבות או ביטוח ולגבי גובה כרית הביטחון. כמו כן, התקנות החדשות מטילות חובת דיווח פומבי בקשר עם פרטי הבטוחות שהועמדו ע"י בעל הרישיון בהתאם למאפייני הפעילות.

מעשית, האם כדאי לבצע שינויים בפוליסות הקיימות או באלו שיתחדשו במהלך השנה הקרובה?

רגע לפני קבלת החלטה כזו ישנם מספר שיקולים משמעותיים שכדאי לקחת בחשבון:

  1. חלופת ביטוח אינה מקנה כיסוי במקרה של תביעה. ולכן, אם אכן יתרחש נזק, חלופת הביטוח תיתן רק כרית ביטחון ראשונית אשר ממומנת באופן מלא ע"י בעל הרישיון.
  2.  קיומה של פוליסת ביטוח לעיתים מהווה תנאי סף של חלק מהלקוחות. משקיעים רבים בוחרים לנהל את כספיהם באמצעות מנהלי תיקים או יועצים אשר מחזיקים בפוליסת ביטוח. 
  3. התקנות החדשות מעבירות את האחריות מהרשות לני"ע לבעל הרישיון ובתאגיד מורשה לדירקטוריון. 
  4. מבחינת חלופות ביטוח: פיקדון "נועל" את הכסף במסלול לא רווחי. לחלופת הביטוח נלוות עלויות נאמן ולערבות בנקאית נלוות עלויות גבוהות ונדרשת איתנות פיננסית. 
  5. טרם השינוי יש לבחון האם קיימות דרישות חוזיות או מכרזים בהם בעל הרישיון או התאגיד מחויב לביטוח בגובה מסוים.
  6.  עפ"י התקנות החדשות קיימת דרישות דיווח פומבי לציבור אודות הבטוחות לרבות ביטוח וגובה הכיסוי, מספר לקוחות, שווי נכסים מנוהל וכדומה. 

במסגרת ההחלטה האם לעשות שינוי כלשהו בפוליסות יש לקחת בחשבון את היקף התיקים המנוהלים, היקף בעלי הרישיון העובדים מטעם אותו התאגיד, מאפייני הפעילות והסיכונים הרלוונטיים, היקף תיק ממוצע, התחייבויות ללקוחות ועוד משתנים רבים.

כמו כן, יש לקחת בחשבון כי הפוליסה הקיימת הינה על בסיס "יום הגשת התביעה" ולפיכך שינויים שיתבצע בה כגון הקטנת גבול אחריות או אי חידוש יחולו גם רטרואקטיבית.

צרו קשר לפרטים נוספים:

או התקשרו למספר

073-7766044

מאמרים נוספים

Piggy moneybox with euro cash

האם הכסף שלנו בטוח?

זה זמן רב שאנו יודעים שמוסדות פיננסיים הם יעד מועדף לפושעי סייבר, ואכן בשבועות האחרונים אנו עדים לכמות אדירה של מתקפות כנגד בנקים ומוסדות פיננסיים

קרא עוד »
Cybercrime through the Internet.

חשיבות ביטוח הסייבר

בעת האחרונה, תחת צל הקורונה, אנו רואים עליה באירועי הסייבר. בזמן שהעסקים עסוקים בהישרדות, ההאקרים עסוקים בלחפש פרצות, והן זמינות מתמיד. כאשר רובנו עובדים מרחוק,

קרא עוד »

שירותים נוספים

Digital Assets Insurance
ביטוחי מצגים במסגרת עסקאות M&A
פתרון ביטוחי המותאם לעסקאות מיזוגים ורכישות, באמצעותו הצדדים יכולים לייצא את החשיפות והסיכונים הטמונים בעסקה, ובכך לאפשר לצד הרוכש הגנה כלכלית ושיפוי במקרה של הפרת מצג מצד המוכר, בעוד שהצד המוכר יזכה ל-"יציאה נקיה", תוך...
קרא עוד>>
האודן ערבויות
מעטפת פיננסית ליזמי נדל"ן וקבלני תשתית סוכנות ביטוח המתמחה במתן פתרונות פיננסים לפרויקטים שבהקמה. הסוכנות מציעה מעטפת פיננסית ללקוחות בענף הנדל"ן והתשתיות, הכוללת בין היתר ערבויות, ביטוחים רלוונטיים וחיבור למקורות אשראי. חוזקות: מומחיות ומקצועיות שיתופי...
קרא עוד>>
פודטק / אגרוטק
בשנים האחרונות ישראל נמצאת בחזית החדשנות, הפיתוח והמחקר בסקטורים מהפכניים אלו. שילוב טכנולוגיה ובינה מלאכותית בפרט בתעשיית המזון ובחקלאות לטובת ייעול תהליכי הגידול והייצור, בקרה, אריזה פיתוח וייצור מזון מתורבת, בטיחות מזון, טכנולוגיה קמעונאית, מיצוי...
קרא עוד>>
דילוג לתוכן