מאמר

לאחרונה חברות ישראליות רבות זיהו את חלון ההזדמנויות הפתוח בבורסות בחו״ל ונכנסו לתהליכים של הנפקות.היתרונות בגיוס כספים ציבורי ברור לכל והיכולת של חברות ישראליות להיחשף למשקיעים זרים ולכיסים עמוקים מהווה פיתוי רב. אם בעבר זיהינו מספר תנאים בסיסיים לאפשרות ההנפקה (כגון מכירות בצמיחה, תזרים מזומנים חיובי, מאזן יציב וכו׳ ) אזי כיום התגמשו התנאים הללו לבלי הכר ואנו מוצאים חברות צעירות ביותר שרחוקות מרחק שנות אור ממכירות ראשוניות והמוצרים שלהם נמצאים בשלבים מוקדמים ביותר של פיתוח אשר נמצאות ערב הנפקה. יתרה מכך, לעיתים חברות אלו מציינות מפורשות בתשקיף כי תמורת ההנפקה תספיק לתקופה מוגבלת בלבד וללא ספק המשך קיום החברה יהיה מותנה בגיוסי הון נוספים בעתיד. למרות כל זאת חברות אלו יוצאות להנפקה, מקבלות שווי מהותי ואף מצליחות בגיוסים משניים נוספים סמוך להנפקה. תופעה מדהימה זו מעידה על גמישות רבה מצד המשקיעים האמריקאים ובעיקר מעידה על נכונות המשקיעים להיחשף לחברות רוויות סיכון.

 

לצד היתרונות הרבים הגלומים בגיוס ציבורי בחו״ל ובעיקר בארה״ב, יש לתת את הדעת לסיכונים הטמונים בתהליכים אלו למנהלי החברות. המשקיע האמריקאי הממוצע אשר מוכן לבצע השקעות אקזוטיות ורבות סיכון יודע להפוך את עורו בחדות כאשר השקעתו מובילה לתשואת חסר או הפסד. מנגנון ה class action- (תביעה יצוגית) הפופולרי בארה״ב יכול להוות איום אסטרטגי מהותי על המשך חיי החברה. הניסיון מראה כי קריסה במניה בערך של 30% בפרק זמן של יומיים, בשלוש השנים הראשונות שלאחר הנפקה יוביל בהסתברות של 40% לתביעה ייצוגית כנגד החברה ומנהליה. ב-2013 הוגשו למעלה מ-200 תביעות כאלו כנגד חברות נסחרות בצפון אמריקה. כ-70% מתביעות אלו צפויות להסתיים בפשרה וסכום הפשרה הממוצעת של Class Action ב-2013 עמד על 68 מיליון דולר (כולל פשרה אחת מהותית בפרשיית בנק אוף אמריקה). במילים אחרות, חברות שילמו או צפויות לשלם בגין תביעות אלו סכום העולה על 7.5 מיליארד דולר (!) לא כולל הוצאות משפטיות לתובעים במסגרת של תביעות ייצוגיות. בתעריף ממוצע של $1000 לשעת עורך דין שותף בפירמה ניו יורקית מובילה ניתן להעריך בנקל את רף ההוצאות המשפטיות בתהליכים אלו.

 

לתופעה זו מוטביציות שונות ,החזקה שבהם נגזרת מעורכי הדין התובעים המניעים את התעשיה הזו אשר שכר טרחתם נגזר כ25% לערך מסכום הפשרה הממוצע שצוין מעלה. בפשטות וכפי שניתן להבין, תמריץ כספי לתביעה שכזו לא חסר. אגב, מדובר בקבוצה מצומצמת של פירמות עורכי דין אמריקאיות ואגרסיביות שעיקר עיסוקן והתמחותן הינן התביעות הייצוגיות והן פיתחו את המיומנות הזו לאורך שנים רבות.

 

בנקודה זו נשאלת השאלה הפשוטה – כיצד החברה המנפיקה ומנהליה מתייחסים לאיום אסטרטגי זה? מדובר באיום מהותי לנכסי החברה אך לא פחות חשוב מכך מדובר באיום דרמטי על נכסיו האישיים של נושאי המשרה. לדוגמא, חשבו לרגע על חברת מדעי החיים הנמצאת בשלבים מוקדמים של פיתוח המוצר שלה ואשר האיום התהומי על חייה הינו מצב בו לאחר 18 חודשים ממועד ההנפקה, קופת מזומניה התדלדלה ואין לה יכולת לגייס כספים נוספים (תוצאות לא מובהקות של הניסויים הקליניים, פוטנציאל השוק נפגע, עלות הפיתוח התייקרה וכו׳). סביר להניח כי בנקודת זמן זו ערך המניה קרס ,המשקיעים ממורמרים ותביעה ייצוגית הינה עניין של זמן. לצערם הרב של נושאי המשרה בנקודת זמן זו לחברה גם אין את מקורות המימון להגן על מנהליה בבתי המשפט וכתב השיפוי חסר ערך .

 

כידוע הכלי המרכזי העומד להגנת מנהל החברה ביום דין זה הינו ביטוח נושא המשרה. דהיינו, ההגנה האחרונה העומדת בין התובע האגרסיבי לחסכונותיו של המנהל הינה פוליסת הביטוח. במצב עגום זה לנייר הנקרא פוליסה חשיבות מכרעת ליכולתם של מנהלי החברה לנהל את ההליך מתוך עוצמה ושקט נפשי. כל שנותר לנושא המשרה הלחוץ לקוות שהחברה רכשה סכומי ביטוח מספיקים, נוסח פוליסה רחב וכן בחרה לערוך את ביטוחיה באמצעות סוכן מיומן בעל יכולת השפעה מהותית על חברת הביטוח.

 

יש לדעת כי עולם הביטוח השכיל לייצר פתרונות ביטוחיים משלימים לסיכון הגבוה הטמון בהסחרות בבורסות האמריקאיות. לדוגמא אחד המוצרים המאוד רלוונטים לתחום ההנפקות הינו מוצר ביטוחי יעודי הנקרא POSI ראשי תיבות של Public Offering of Securities Insurance שלהפתעתי הרבה לא הרבה מנהלים בחברות אמריקאיות מכירים. מדובר במוצר חד פעמי הנרכש מראש לתקופה של עד 7 שנים ונותן מענה לכל תביעה שתוגש במהלך 7 שנים אלו, הנובעת מהפרה של מצג במסגרת התשקיף או במסגרת ה .1^01 Show-את הפוליסה הזו חברת הביטוח לא יכולה לבטל לאורך כל התקופה .זוהי מטריית הגנה אמיתית ומובטחת שלהערכתי חשוב שלכל מנהל בחברה ציבורית תהיה מודעות לאפשרות זו. יש לדעת כי לא מעט חברות ישראליות ציבוריות שיצאו לדרך זו, רכשו מוצר זה .

 

לסיכום, מנהל חברה הבוחר לצאת למסע המרתק של הנפקה בארה״ב ורואה מול עיניו את האפסייד האדיר במהלך שכזה, חייב לקחת במכלול הגורמים גם את הסיכונים המהותיים הכרוכים בכך. כמו בכל החלטה עסקית, כגודל הסיכון גודל הסיכוי אך חשוב לזכור כי ניתן לגדר בהצלחה יתרה חלק ניכר מהסיכון על ידי מוצרי ביטוח רלוונטיים ושימוש באנשי מקצוע ראשונים במעלה.

כל הזכויות שמורות להאודן ישראל © 2021
נגישות